Integrated Development Environment, czyli zintegrowane środowisko programistyczne jest to aplikacja lub zespół aplikacji służących do tworzenia, modyfikowania, testowania i konseracji oprogramowania.

    Potocznie jest to edytor kodu, który dostarcza nam szereg ułatwień, jak choćby kolorowanie składni czy też budowania aplikacji(np. podpowiadając metody obiektu). Funkcjonalność dobrego środowiska nie ograniacza się jedynie do ułatwienia edycji kodu czy też jego kompilacji, ale równierz w prosty sposób umożliwia tworzenie zasobów programu, baz danych, lub np. komponentów. Przysłania to jednak szczegóły implementacyjne,a skutki tego mogą być drastyczne i widoczne dopiero w końcowej fazie budowania aplikacji.

    Nie musisz używać dobrego edytora, żeby pisać najlepsze oprogramowanie. Jednak mimo wszystko dobre środowisko programistyczne przyśpiesza tworzenie aplikacji. Mechanizmy debuggowania potrafią przybliżyć nam miejsce błędu i oszczędzić kilku godzin(w optymistycznej wersji) spędzonych przed komputerem śledząc kod linijka po linijce.

    Zalety pisania w edytorze, który stara się nam pomóc przy pisaniu poprawnego oprogramowania najlepiej poznać na własnej skórze, dlatego poniżej pozostawiam linki do sprawdzonych i darmowych programów pełniących role IDE dla Java.

ConTEXT - prosty edytor, nie tylko pod Java
Programmer notepad - lekkie środowisko, nie tylko pod Java
Jcreator - lekkie i przyjemne środowisko, łatwa konfiguracja
NetBeans - ciężkie, ale bardzo funkcjonalne środowisko, polecam
Eclipse - stworzony pod Java, zaawansowany IDE

Zalecam ściąganie najnowszych wersji, wolnych od błędów z poprzednich wersji. Dla początkujących polecam używanie edytorów nie dedykowanych dla Java,  pomaga to w opanowaniu składni języka. Konfiguracja pierwszych trzech środowisk może powodować małe problemy, dlatego już nie długo pojawi się mały plik z helpem.